Start Ekspert radzi RFID od podstaw, czy może raczej fakty i mity na temat RFID
RFID od podstaw, czy może raczej fakty i mity na temat RFID

RFID od podstaw, czy może raczej fakty i mity na temat RFID

695
0

Czym jest technologia RFID?

Technologia RFID (Radio Frequency Identification) choć znana jest i używana od kilkudziesięciu lat wciąż budzi wiele emocji. Może nawet nie tyle emocji ile wątpliwości. Prawdziwe doświadczenia mieszają się z powtarzanymi sloganami, które nie zawsze mają wiele wspólnego z prawdą.
ETISOFT oferuje produkty oraz wdraża rozwiązania oparte o technologię RFID od kilkunastu lat. Wciąż spotykamy się z pytaniami i stwierdzeniami: Co to jest? Gdzie to można wykorzystać? To się nie sprawdzi, itp.

 

Spróbujmy choć po części odpowiedzieć na te pytania i rozprawić się z krążącymi w sieci mitami

 

RFID to kwestia przyszłości, czy na pewno?

Wiele osób nawet nie wie, że spotyka się z tą technologią każdego dnia. Przykładowo płacąc za zakupy zbliżeniowo wykorzystujemy rozwiązania NFC (Near Field Communication), będące de facto rozwiązaniami RFID. Wchodząc na basen, do SPA korzystamy z opasek na rękę działających w oparciu o RFID (w technologii LF lub HF). Wypożyczając książki w nowoczesnych bibliotekach również możemy się spotkać z wklejonym w nie znacznikami RFID (HF lub coraz częściej również UHF). Biorąc udział np. w zawodach biegowych pomiar czasu odbywa się w oparciu o tagi RFID (UHF) naklejone na numer startowy lub przypięte do butów zawodników. Takich przykładów jest oczywiście dużo więcej…

 

tag RFID

RFID to „tylko” etykiety?

Oczywiście duża część rozwiązań to rzeczywiście etykiety z wklejonym tzw. inlayem zawierającym taga RFID składającego się z dwóch elementów: miniaturowego chipa pozwalającego na zapis informacji oraz anteny, od wielkości której (w dużym uproszczeniu) zależy odległość odczytu.

Choć ETISOFT specjalizuje się w produkcji etykiet, to w razie potrzeby oferujemy również znaczniki RFID dostępne w postaci żetonów, kart, przywieszek, opasek i itp. Bez względu na formę znacznika jego główne elementy pozostają bez zmian – to chip z anteną.

 

znaczniki RFID

 

RFID wymaga skomplikowanego sprzętu?

Etykiety RFID mogą być zadrukowane i zakodowane przy wykorzystaniu typowych drukarek termotransferowych. Wyposażone są one jedynie w dodatkowy (najczęściej niewidoczny dla użytkownika) moduł RFID. Polecenie zapisu danych do taga następuje wraz z wysłaniem etykiety do drukarki w związku z czym dla osoby obsługującej drukarkę… nic się nie zmienia.

 

drukarki RFID

Czym odczytać tagi RFID?

Odczyt tagów może nastąpić przy użyciu ręcznych terminali . Są one podobne do tych,  jakie obecnie wykorzystywane są w wielu obszarach przedsiębiorstwa, np. w operacjach magazynowych. Podobnie więc, jak w przypadku drukowania niewiele zmienia się tu dla użytkownika. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach może być łatwiej, gdyż nie ma konieczności „walki” ze źle wydrukowanym, czy trudno dostępnym kodem kreskowym.
W przypadku wykorzystania tagów NFC do odczytu może służyć smartfon . Coraz więcej urządzeń na rynku jest już standardowo wyposażone w czytnik NFC.

Możliwe jest również wykorzystanie stacjonarnych anten, czy też bramek RFID, pozwalających na bezobsługowy odczyt tagów RFID. Wszystkie te elementy, podobnie jak i rozwiązania software’owe dostępne są również w naszej ofercie.

 

odczyt tagów RFID

 

Czy RFID jest następcą kodów kreskowych?

I tak i nie 😊.  Oczywiście można sobie wyobrazić zastąpienie kodów kreskowych etykietami z  RFID, co więcej są nawet plany wdrożenia takich rozwiązań w niektórych krajach. To jednak byłoby  zbyt wielkie uproszczenie i…  czasem zbyt wielki koszt–gdybyśmy na samym zastąpieniu chcieli poprzestać. Technologia RFID oczywiście w 100% jest w stanie zastąpić kody kreskowy, ale przede wszystkim pozwala na wiele więcej.

Jakie możliwości daje technologia RFID?

  • Możliwość jednoczesnego odczytu wielu znaczników (nawet do kilkuset tagów na sekundę). Pozwala przykładowo na zwiększenie częstotliwości inwentaryzacji w firmie, dzięki czemu o faktycznych stanach możemy dowiadywać się nie tylko na koniec roku, ale nawet na koniec tygodnia, czy nawet dnia lub zmiany. Jesteśmy wówczas w stanie na bieżąco reagować uzupełniając braki lub likwidując nadmierne zapasy
  • Brak konieczności bezpośredniej widoczności taga – umożliwia jego odczyt bez względu na jego umiejscowienie. Możemy go z premedytacją ukryć (np. wewnątrz opakowania, czy obudowy) lub też nie przejmować się tym czy dany przedmiot jest odwrócony właściwą stroną w kierunku czytnika i czy kod jest czytelny.
  • Możliwość modyfikacji zawartości pamięci pozwala na dopisywanie dodatkowych informacji np. na linii produkcyjnej, kasowanie, czy też zmienianie całkowite zawartości pamięci np. po „przejściu” całego cyklu produkcyjnego. Tego wszystkiego nie uda nam się zrobić z raz wydrukowanym kodem kreskowym.
  • Szyfrowanie danych pozwala na dostęp do zawartości pamięci tylko uprawnionym osobom/systemom.

To tylko podstawowe zalety omawianej technologii, a już pokazujące jak wiele różni ją od standardowych kodów kreskowych.

 

etykiety z tagiem RFID

RFID nadaje się tylko do odczytu z bliskiej/dalekiej odległości …

Wszystko zależy od tego, której ze wspomnianych wcześniej technologii użyjemy. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że:

  • LF (Low Frequency) (125 KHz) – pozwala na odczyt znacznika maksymalnie z kilku centymetrów – stosujemy ją głównie w systemach dostępowych, rejestracji czasu pracy oraz… do identyfikacji zwierząt
  • HF (High Frequency) (13,56 MHz) – odczyt od kilku centymetrów do teoretycznie nawet metra – wykorzystywana do odczytu pojedynczych tagów w wielu zastosowaniach. Od systemów produkcyjnych, przez biblioteki, systemy dostępowe, aż do płatności, czy rozwiązania marketingowe. Jednym ze standardów działających w tej częstotliwości jest wspomniany wcześniej, a zyskujący coraz większą popularność standard NFC
  • UHF (Ultra High Frequency) (w Europie 865-868 Mhz) – średnia odległość odczytu wynosi od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów, mimo to możemy wykorzystać znaczniki RFID również tam, gdzie wymagamy ograniczenia zasięgu do kilku centymetrów (zapraszamy do prezentacji na żywo w naszym Showroomie) lub gdy wymagany jest odczyt nawet
    z kilkunastu metrów.

Czy metal jest przeszkodą w korzystaniu z RFID?

Do niedawna rzeczywiście w niektórych zastosowaniach (obecność metalu, cieczy) technologia RFID nie sprawdzała się najlepiej. Jednak i tu w ostatnich latach nastąpił znaczny postęp.
Bez problemu możemy znaleźć rozwiązania, które doskonale sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających środowiskach.

Na ile wystarcza bateria taga RFID?

Kiedy będę musiał wymienić etykietkę? Najczęściej nigdy – dostawcy inlayów w specyfikacjach określają jego żywotność na kilka lat, na 100000 zapisów. Większość dostępnych na rynku rozwiązań to tzw. tagi pasywne, które nie posiadają własnej baterii więc nie ma też potrzeby ich wymiany. Istnieją również tagi z własnym zasilaniem, tzw. tagi aktywne, czy też tzw. BAP (battery asissted passive tags), jednak są to już rozwiązania specjalistycznie i o wiele rzadziej spotykane niż tagi pasywne.

Czy RFID jest drogie?

Ulubione stwierdzenie działów zakupu oraz jedna z większych barier we wdrożeniach nowych rozwiązań. Dzieje się tak głównie wtedy, kiedy porównamy bezpośredni koszt tradycyjnych etykiet oraz etykiet RFID.  Zapominamy o tym co dostajemy dodatkowo korzystając z tego drugiego rozwiązania. To tak jakby porównać cenę „malucha” i Mercedesa – „maluch” zawsze będzie tańszy tylko… jakoś większość jeździ innymi modelami samochodów 😊

Rozwiązania RFID dają wiele dodatkowych korzyści i możliwości, o których nie myśleliśmy korzystając z tradycyjnych kodów kreskowych. Dopiero uwzględniając wszystkie wartości dodane (zarówno zyski, jak i wyeliminowane straty)  możemy zastanawiać się czy znajdujemy biznesowe uzasadnienie stosowania technologii RFID.

To rozwiązanie nie dla mnie

Możliwości zastosowań RFID ogranicza chyba tylko wyobraźnia. Właściwie w każdej branży można sobie wyobrazić stosowanie tych rozwiązań. Czy to handel, przemysł, zarządzanie magazynami, służba zdrowia, biblioteki, lotniska, wydarzenia sportowe, marketing czy też identyfikacja zwierząt – wszędzie znajdzie się zastosowanie dla RFID, ale to już temat na oddzielny artykuł.

 

 

(695)

Dariusz J. Kawecki Menedżer produktu odpowiedzialny w Etisofcie za rozwiązania dotyczące automatycznej identyfikacji. Drukarki etykiet, czytniki kodów, kolektory i terminale danych oraz rozwiązania oparte o technologię RFID to tematy, z którymi najczęściej spotyka się u naszych klientów. Gdy znajduje wolny czas, wsiada na rower. W barwach Etisoft Bike Team startuje w ekstremalnych rajdach po błocie i wertepach. Z rowerowego siodełka odkrywa też historię Śląska.
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Dołącz do naszych czytelników!
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Join the group of our readers!
You will receive new articles written by our experts directly to your email address!


×