Start Case studies Druk etykiet na żądanie i w kolorze
Druk etykiet na żądanie i w kolorze
0

Druk etykiet na żądanie i w kolorze

254
0

Jak właściciel plantacji usprawnił druk i aplikację etykiet na opakowania

To był dobry rok dla plantatorów, a sieci handlowe znacznie intensywniej niż w latach poprzednich promowały owoce w swoich newsletterach. Właściciele jednej z plantacji borówki amerykańskiej musieli więc znacznie przyspieszyć konfekcjonowanie świeżych owoców, by dotrzeć z dostawami na czas. Czekały ich też pracochłonne prace związane z aplikacją etykiet na opakowania. Aplikacja odbywała się ręcznie, a druk etykiet zlecany był w drukarni.  Właściciele plantacji zauważyli, że ta formuła wyczerpała już niewątpliwie swoje możliwości. Chcieli uniknąć potencjalnych przestojów i opóźnień.  Samodzielny druk etykiet – jednym z wielu argumentów była chęć zyskania większej elastyczności i niezależności.  Tworzenie zbędnych zapasów magazynowych etykiet – nie był to cel do jakiego dążyli.

Duży asortyment i rotacja produktów: jak to wszystko oznaczyć?

Właściciele kilkuhektarowej plantacji uprawiają kilka odmian borówki amerykańskiej. Mając na uwadze uzależnione od pogody wahania wielkości zbiorów i zmieniające się gusta odbiorców od paru lat poszerzają i urozmaicają swój asortyment. Klientom oferują nie tylko świeże owoce w plastikowych pudełkach o zróżnicowanej gramaturze. Sprzedają także przetwory: dżemy, soki i własne miody.

Do tej pory zlecali druk etykiet w drukarni. Aplikowanie odbywało się ręcznie podczas konfekcjonowania owoców. Niektóre z informacji, takie jak data przydatności do spożycia były dodrukowywane na etykietach przez pracowników. Ten sposób funkcjonowania nie sprawdził się jednak w stosunku do limitowanych i często zmieniających się serii produktowych.

Poszukując niezależnych i elastycznych rozwiązań w samodzielnym druku etykiet

Właściciele plantacji zauważyli także inne mankamenty dotychczasowego rozwiązania, takie jak:

  • wydłużony czas oczekiwania na gotowe etykiety
  • wzrost kosztów działalności: MOQ na etykiety było zawyżone w stosunku do potrzeb sezonowej i zmiennej działalności produkcyjnej
  • nadmierne i nieuzasadnione tworzenie zapasów magazynowych.

Bez wątpienia, dużym problemem przy zlecaniu druku na zewnątrz okazał się przede wszystkim brak pola manewru: możliwości samodzielnego tworzenia treści etykiet „tu i teraz”. Plantatorzy chcieli szybko reagować na dynamicznie zmieniające się warunki i potrzeby rynku. W związku z tym pojawił się pomysł, by poszukać rozwiązania w postaci samodzielnego druku etykiet – czyli druku na żądanie.

Z prośbą o doradztwo w zakresie doboru optymalnego rozwiązania właściciele plantacji zwrócili się do firmy Etisoft.

Krótkie serie kolorowych etykiet i łatwe projektowanie

Rozwiązanie samodzielnego druku etykiet na żądanie dopasowaliśmy do założeń finansowych projektu uwzględniającego sezonowość i zmienność wielkości produkcji. Przede wszystkim zaproponowaliśmy rozwiązanie różniące się od popularnego na rynku druku termotransferowego, czyli możliwość druku kolorowych, a nie czarno-białych etykiet.

Pozwala na to korzystna budżetowo drukarka EPSON C3500 wraz z oprogramowaniem. Niewątpliwie jedną z najważniejszych zalet takiego rozwiązania jest opcja druku krótkich serii. Godna uwagi jest możliwość samodzielnego, łatwego i intuicyjnego ich projektowania. Wystarczy do tego średniej jakości laptop i podstawowa znajomość programu Microsoft Office. Reasumując, plantatorzy zdecydowali się też na zakup automatycznego aplikatora etykiet, który zautomatyzował część procesu.

Wariant personalizowania nadruku idzie w parze z fotograficzną jakością i szczegółową prezentacją detali na etykiecie. Godne uwagi jest, że etykieta i kolorowy nadruk nie zmieniają swoich parametrów także podczas przechowywania w chłodni.

W samodzielnym druku etykiet na żądanie plantatorzy docenili:

  • szybki, samodzielny druk kolorowych etykiet
  • brak opóźnień wynikających ze zlecania druku na zewnątrz
  • możliwość druku krótkich serii w ilościach dopasowanych do rzeczywistych potrzeb
  • brak nadmiernych i zbędnych zapasów magazynowych etykiet
  • możliwość promowania produktów na rynku marek własnych (private label).

Personalizacja produktu zwiększa jego atrakcyjność

Rozwiązanie zaproponowane przez Etisoft usprawniło konfekcjonowanie produktów i logistykę dostaw. Jesteśmy w stanie szybko i elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację na rynku, jak i przyspieszyć tempo wdrażania nowego produktu do sprzedaży. Dzięki samodzielnemu drukowi już zauważyliśmy znaczące obniżenie kosztów – mówi współwłaściciel plantacji.

Możliwość druku na żądanie kolorowych etykiet w związku z tym docenią, oprócz plantatorów także sadownicy, branża pszczelarska, producenci ekoproduktów, soków, czy piw rzemieślniczych. Spersonalizowane, kolorowe etykiety pomagają wyróżnić się produktom na sklepowej półce wśród konkurencji.  Wpisują się w popularny trend personalizacji produktów i sprzedaży na rynku e-commerce.  Atrakcyjność etykiety podnosi z pewnością świadomość marki wśród konsumentów, gotowych zapłacić więcej za produkt zachęcająco opakowany i estetycznie oznaczony.

Jesteś plantatorem i chcesz zoptymalizować swoją działalność? Zapewnimy Ci możliwość samodzielnego druku kolorowych etykiet. Zapraszamy do kontaktu.

(254)

Marek Gaweł Produkt manager w zakresie urządzeń automatycznej identyfikacji w Dziale Rozwoju Produktu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w przemyśle. Marek ukończył Katowicki Uniwersytet Ekonomiczny. Prywatnie jest wielkim entuzjastą piłki nożnej, uwielbia jeździć na rowerze. Do jego pasji nalezy też historia rodzinnego Bytomia.
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Dołącz do naszych czytelników!
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Join the group of our readers!
You will receive new articles written by our experts directly to your email address!


×