Start Z branży Jak rozwiązania RFID i automatyczna identyfikacja wspierają przemysł
Jak rozwiązania RFID i automatyczna identyfikacja wspierają przemysł
0

Jak rozwiązania RFID i automatyczna identyfikacja wspierają przemysł

205
0

Nowoczesny magazyn nie obejdzie się bez rozwiązań RFID

 

Dziś ciąg dalszy relacji z targów LogiMat. Jak już wspominaliśmy, targi logistyczne w Stuttgarcie zdominowały przede wszystkim rozwiązania zmierzające do jak najpełniejszej automatyzacji procesów. Nas interesowały przede wszystkim urządzenia do automatycznej identyfikacji oraz rozwiązania RFID. To, co zwróciło naszą uwagę to fakt, że coraz większa liczba dostawców oferuje już nie tylko pojedyncze produkty. Bez względu na to czy są to znaczniki RFID, czy też urządzenia do ich odczytu, to proponują oni całe złożone rozwiązania.

Po wizycie na tegorocznych targach LogiMat „S” kojarzy się nam nie tylko ze Stuttgartem. Także z angielskimi słówkami: security, savings, systems, standarization, sensors, scanning, storage, software (bezpieczeństwo, oszczędności, systemy, standaryzacja, czujniki, przechowywanie, oprogramowanie). Także z wieloma innymi słowami związanymi z bezpieczeństwem, porządkiem,  rozwiązaniami systemowymi. Prawie 62 tys. odwiedzających imprezę to prawie wyłącznie profesjonaliści. Przyjeżdżają oni zarówno w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań, jak i szukają nowych pomysłów, które mogliby wdrożyć w swoich przedsiębiorstwach.

 

rozwiązania RFID dla przemysłu

 

My również odwiedziliśmy Stuttgart w podobnym celu: poznać nowości, poszukać inspiracji oraz spotkać się z naszymi aktualnymi oraz potencjalnymi dostawcami. Niestety, udało się. Niestety, bo spotkania, prezentacje i przeciągające się dyskusje trwały bardzo długo. Poza dwoma halami poświęconymi RFID oraz automatycznej identyfikacji nie udało nam się zobaczyć prawie nic więcej (a na samych targach przeszliśmy każdego dnia po kilkanaście kilometrów.

Jakie tendencje w branży rozwiązań na bazie RFID?

 

Wśród dostawców znaczników RFID  i etykiet RFID dostępne są oczywiście nowe produkty dedykowane np. do oznaczania bagażów na lotniskach, opon, czy opakowań zwrotnych. Coraz częściej można spotkać jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania. Czujniki temperatur, wilgotności, wstrząsów coraz częściej stają się obiektem zainteresowania zarówno klientów z firm spożywczych, jak i np. tzw. automotive’u. Okazuje się, że z pozoru odległe od siebie branże mają bardzo podobne potrzeby. Identyfikacja towarów oraz weryfikacja właściwego ich traktowania tak na etapie produkcji, jak i w transporcie, czy w magazynach jest kluczowa dla utrzymania wysokiej jakości produktów.

Tendencje na rynku sprzętu do rozwiązań RFID wydają się kroczyć tą samą drogą, jaką podążają smartfony, tablety, czy inne urządzenia na rynku konsumenckim. W coraz mniejszych obudowach kryją się już nie tylko same czytniki tagów, ale również zintegrowane anteny. Wszystko to wzbogacone o szereg interfejsów komunikacyjnych z naciskiem na wszechobecną dziś komunikację bezprzewodową. Nie bez znaczenia są tu również rozwiązania ułatwiające interakcję z użytkownikiem. Począwszy od kolorowych sygnalizatorów wizualnych, aż po wbudowane ekrany dotykowe.  Najmniejsze z urządzeń są czytnikami naręcznymi z wbudowanymi czytnikami zarówno standardowych kodów, jak i tagów RFID.

 

urządzenia RFID

Rozwiązania, które ułatwiają procesy i eliminują pomyłki

Nie sposób nie wspomnieć o oprogramowaniu. Jest ono czasem dostępne jako element większej całości oferowanej przez producentów (patrz platformy wspomagające walkę z podróbkami przy użyciu znaczników NFC). Występuje też ono jako zupełnie niezależna oferta wykorzystująca produkty z półki o nazwie RFID. Każde z oglądanych przez nas rozwiązań miało na celu:

  • uproszczenie procesów
  • eliminację (najczęściej ludzkich) pomyłek
  • zaoszczędzenie czasu
  • zwiększenie bezpieczeństwa, czy to procesów, czy użytkowników.

Mając okazję odwiedzać wiele różnych targów wydaje się, że LogiMat jest jedną z najciekawszych imprez. Pozwalają one nie tylko na spotkanie z najnowszymi technologiami, ale również na znalezienie pomysłów na usprawnienie procesów w przedsiębiorstwie.

Sprawdź nasze rozwiązania optymalizujące procesy produkcyjne i magazynowe – skontaktuj się  z nami

 

(205)

Dariusz J. Kawecki Menedżer produktu odpowiedzialny w Etisofcie za rozwiązania dotyczące automatycznej identyfikacji. Drukarki etykiet, czytniki kodów, kolektory i terminale danych oraz rozwiązania oparte o technologię RFID to tematy, z którymi najczęściej spotyka się u naszych klientów. Gdy znajduje wolny czas, wsiada na rower. W barwach Etisoft Bike Team startuje w ekstremalnych rajdach po błocie i wertepach. Z rowerowego siodełka odkrywa też historię Śląska.
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Dołącz do naszych czytelników!
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Join the group of our readers!
You will receive new articles written by our experts directly to your email address!


×