Jakość ma znaczenie
Odpowiedzialność na każdym etapie procesu
Nowoczesne podejście do zarządzania przedsiębiorstwem kładzie szczególny nacisk na rolę działu jakości jako tego, którego celem jest kontrola uczenia się procesu. Mając na uwadze zadowolenie klienta i kulturę naszej organizacji, w Etisofcie każdy pracownik biorący udział w realizacji / wytworzeniu wyrobu gotowego odpowiada za jakość na każdym etapie procesów. Dzieje się tak począwszy od pierwszego kontaktu z klientem, projektu, przez produkcję, aż do dostarczenia wyrobu do klienta. Natomiast pion jakości sprawuje nadzór w trakcie realizacji wyrobu.
Pion jakości ma zagwarantować, iż zrealizowany / wyprodukowany wyrób spełnia wymagania klienta. Nie oznacza to jednak, iż wyrób musi mieć najlepszą jakość – ma mieć jakość dokładnie taką, jakiej oczekuje klient.
Można to osiągnąć poprzez m.in. weryfikowanie określonych parametrów w całym procesie wytwarzania wyrobu, tj. począwszy od nadzorowania dostawców i dostarczanych surowców, a skończywszy na badaniu wyrobu gotowego, monitorowaniu reklamacji i zgłaszanych przez klienta uwag.
Zagadka o jakości
Kto jest odpowiedzialny za jakość?
Jest to historia o czterech osobach o nazwiskach:
• Każdy
• Ktoś
• Ktokolwiek
• Nikt
Jakość to ważne zadanie do wykonania.
Każdy był pewien, że Ktoś ją zrobi.
Ktokolwiek mógł ją wykonać, ale nie zrobił tego Nikt.
Ktoś zdenerwował się tym, ponieważ była to praca dla Każdego.
Każdy myślał, że może ją zrobić Ktokolwiek, ale Nikt nie sądził, by Każdy jej nie zrobił.
Skończyło się to tak, że Każdy obwiniał Kogoś, że Nikt nie zrobił tego, co mógł zrobić Ktokolwiek.
Więc kto jest odpowiedzialny za jakość?
Każdy, Ktoś, Ktokolwiek, Nikt????
Dobrze działający pion jakości może przynosić również oszczędności finansowe poprzez wdrażanie działań mających wpływ na zmniejszenie ilości wyrobów niezgodnych powstających w produkcji.
Doświadczenie w połączeniu z wypracowanymi przez lata relacjami z klientami pozwoliło w Etisofcie na dopracowanie pewnych standardów pracy. To z kolei zaowocowało wyspecjalizowaniem się pracowników we współpracy z klientami zarówno z branży motoryzacyjnej oraz elektronicznej, chemicznej, budowlanej, spożywczej oraz wielu innych.
Przejrzysty podział na branże oznacza:
- lepszą znajomość wymagań klienta,
- lepszą przejrzystość obowiązujących w firmie klienta jego wewnętrznych standardów i procedur (tj. proces zatwierdzania części, dokumentacja wdrożeniowa, reguły postępowania w przypadku reklamacji),
- szeroką wiedzę dotyczącą poziomu akceptowalności przez klienta nieprawidłowości występujących w trakcie realizacji procesu wytwarzania wyrobu (wady nieistotne dla klienta).
Zgodnie z przyjętymi zasadami postępowania reklamacyjnego „Etisoft zobowiązany jest do rozpatrzenia reklamacji w terminie 14 dni roboczych od daty otrzymania przez Dział Kontroli Jakości reklamowanych materiałów eksploatacyjnych”. Niemniej jednak, w zależności od wymagań klienta, czas odpowiedzi na reklamacje jest różny – od 24 godzin do nawet 30 dni. Obecnie najczęściej stosuje się metodologię 8D w rozpatrywaniu reklamacji. Jest to główne narzędzie rozwiązywania problemów w branży motoryzacyjnej, ale z uwagi na jego uniwersalność, raport 8D stosuje się także w innych branżach. Podstawową ideą 8D jest prawidłowe zidentyfikowanie przyczyn problemu oraz podjęcie takich działań, aby zapobiec jego ponownemu pojawieniu się, a także wyeliminowanie go w przyszłości.
Niezależnie od terminów narzuconych przez klienta, najważniejsze jest, aby w momencie wystąpienia niezgodności zabezpieczyć potrzeby klienta i jego proces produkcyjny przed efektem defektu. Kolejnym etapem jest znalezienie przyczyny oraz podjęcie działań, które wyeliminują powstały problem.
Zgodnie z przyjętą polityką naszej firmy oraz wymaganiami wdrożonego systemu jakości, również w ramach naszego pionu stale podejmowane i wdrażane są działania doskonalące. Obecnie prowadzone są prace nad projektem nowego systemu kontroli dla działu kontroli jakości. Wdrożenie go pozwoli na znacznie lepszą współpracę z wdrożonym nadrzędnym system zarządzania LN oraz pozostałymi aplikacjami stosowanymi w organizacji. Ponadto, znacząco ułatwi pracę kontrolerom jakości przy raportowaniu wyników kontroli, a także gromadzenie i analizę zebranych danych, dając przejrzysty obraz wskaźników jakościowych.
(587)