Znakowanie półosi samochodowych w procesie produkcyjnym
Automatyczne aplikowanie etykiet na komponenty w branży automotive
Oznaczenie, jak i późniejsza identyfikacja komponentu w branży automotive jest kluczowym procesem śledzenia oraz weryfikacji poprawności montażu elementów i podzespołów w samochodzie.
Nasz klient, dostawca półosi do samochodów zobligowany jest do oznaczenia każdego swojego wyrobu. Oznacza go: numerem referencyjnym oraz innymi danymi. Są one potrzebne do identyfikacji i rejestracji w trakcie produkcji oraz na etapie końcowym w linii montażowej.
Przede wszystkim, ze względu na kształt produktu oraz charakter procesu wytwarzania półosi oznacza się je etykietą po obwodzie wału stalowego. Wcześniej etykiety drukuje się na drukarce termotransferowej. Właściwości zastosowanych materiałów eksploatacyjnych (etykieta i kalka) pozwalają na stosowanie ich w trudnych warunkach zewnętrznych. Przede wszystkim, gwarantują odporność na zaolejenie, temperaturę i ścieranie.
Mała przestrzeń determinowała użycie najmniejszego aplikatora
Charakter produkcji polegający na przekazywaniu półosi na kolejne stanowiska montażowe na pewno nie sprzyjają manualnemu naklejaniu etykiety. Przede wszystkim, nie pomaga konieczność nakładania rękawiczek przez operatorów. W związku z tym, klient zdecydował o konieczności automatyzacji procesu. Dlatego też wykorzystał jeden z modułów produkcyjnych do implementacji w nim aplikatora etykiety znamionowej półosi.
Możliwa do wykorzystania wolna przestrzeń w zabudowanym stanowisku montażowym determinowała użycie najmniejszego aplikatora z naszej oferty. Podstawowy model aplikatora liniowego (wipe on/merge) ASE DS100 spełniał postawione przed nami wymagania. Ma on wydłużoną prowadnicę zakończoną nożem oddzielającym etykietę od podkładu. Ponadto, posiada także pneumatyczny system zbliżający ten nóż na czas aplikacji.
Aplikacja etykiety poprzedzona jest wysunięciem siłownika. Aktywuje się ją przez sterownik PLC zarządzający stanowiskiem produkcyjnym. Wreszcie, zamontowana na końcu krawędzi odklejającej mała rolka powoduje odpowiedni docisk. W rezultacie uzyskujemy idealne doklejenie etykiety do powierzchni produktu. Godne uwagi jest, że prędkość podawania etykiety współgra z prędkością ruchu obrotowego półosi.
Zaproponowane i wdrożone rozwiązanie usprawnia przede wszystkim działania produkcyjne. Eliminuje konieczność udziału operatorów w procesie znakowania wyrobu. Efekt końcowy mógł zostać osiągnięty tylko dzięki małym gabarytom aplikatora ASE DS100. Jego moduł zasilający znajduje się w osobnej skrzynce elektrycznej. Ta jest zamontowana w wymaganej odległości od miejsca instalacji aplikatora etykiet.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat tego i innych naszych rozwiązań dedykowanych do automatycznej aplikacji etykiet skontaktuj się z nami.
(240)