Automatyczny stojak do urządzeń Print & Apply
Automatyczny stojak do urządzeń Print&Apply – zalety wdrożenia
Automatyczne znakowanie produktów z użyciem etykiet często wymaga zmiany miejsca ich naklejenia podczas procesu produkcyjnego. Standardowo, takie przezbrojenie, odbywa się w sposób ręczny. Operator chcąc zmienić ustawienia jest zmuszony wykonać je podczas (zwykle niedługiej, lecz jednak koniecznej) przerwy technicznej powodującej przestój produkcji.
Manualne pozycjonowanie aplikatora, zarówno jeśli chodzi o wysokość zawieszenia (zmiana wysokości znakowanego produktu lub umiejscowienia etykiety), jak i jego pozycji w odniesieniu do szerokości linii transportującej można z powodzeniem także dokonać przy użyciu automatycznie regulowanego stojaka.
Automatyczny stojak w procesie Print&Apply
Przykładem takiego rozwiązania jest wdrożenie wykonane przez Etisoft u jednego z klientów, który podjął decyzję o wprowadzeniu zautomatyzowanego procesu znakowania zafoliowanych palet z produktami. Problem z aplikowaniem polegał na tym, że należało je wykonywać przy użyciu dwóch etykiet umieszczanych na sąsiednich bokach palety z uwzględnieniem zmian jej wysokości. Dotychczas aplikowanie etykiet odbywało się w sposób ręczny, po wcześniejszym ich zadrukowaniu na stacjonarnej drukarce termotransferowej.
Rozwiązanie
Wyszliśmy z założenia, że palety w trakcie ruchu na transporterze mają być automatycznie oznaczane dwiema etykietami: jedną w prawym górnym rogu (front palety) oraz drugą – w lewym górnym rogu (bok palety). Dość szybko okazało się, że proces ich aplikowania zawiera pewne utrudnienie. Charakter produkcji sprawiał, że niektóre palety, najczęściej będące końcówkami danej partii produkcyjnej, nie są wypełnione do samej góry.
W wyniku tego pojawiła się konieczność zmiany wysokości zawieszenia urządzenia drukująco-aplikującego. Jednocześnie, według wymagań klienta, proces musiał być w pełni zautomatyzowany. Dlatego ciągły nadzór ludzki i zmiany położenia aplikatora przez operatorów na linii były nie do zaakceptowania.
Innowacja
Na potrzeby wdrożenia zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy automatyczny stojak do aplikacji etykiet spełniający wymagania klienta. Na stojaku umieściliśmy urządzenie aplikujące Label-Aire 3138NV-DAT z ramieniem umożliwiającym aplikację dwóch etykiet na sąsiednie boki produktu. W systemie zastosowaliśmy także moduł drukujący Zebra ZE500-6.
Konstrukcja ta, w formie kolumny, stanowi urządzenie wolnostojące mocowane do podłoża za pomocą 4 śrub.
Falownik, jakiego użyliśmy, steruje pracą silnika elektrycznego z przekładnią. W układzie dołożyliśmy także czujniki indukcyjne, które określają maksymalną górną i dolną pozycję nastawy aplikatora.
W konstrukcji zastosowaliśmy także zabezpieczające wyłączniki krańcowe.
Całość wykonana jest z aluminium i stali nierdzewnej. Zawieszony aplikator porusza się na płycie z wózkami liniowymi przesuwanymi pasami zębatymi.
Parametry urządzenia
Prędkość przejazdu – ok. 150 mm/sek.
Maksymalne dopuszczalne obciążenie stojaka – 120 kg.
Na uwagę zasługuje także docenione rozwiązanie odnośnie sterowania. Sterujący system nadrzędny po stronie klienta decyduje o zawieszeniu aplikatora na wysokości maksymalnej (pełna paleta) lub minimalnej (paleta niepełna). Układ podejmuje decyzję na podstawie wyników detekcji stopnia wypełnienia palety dokonywanej przez czujniki optyczne. Dodatkowo, w układzie dołożyliśmy możliwość płynnego przesuwania aplikatora w pozycje pośrednie. Mają one zastosowanie dla działań serwisowych lub np. podczas wymiany materiałów eksploatacyjnych.
Automatyczny stojak do aplikacji etykiet – opcje dodatkowe
W wersji zaawansowanej stojaka dodaliśmy możliwość zastosowania enkoderów lub programowalnych silników krokowych. Opcja ta pozwala na skorzystanie z dowolnej pozycji aplikatora dla różnych wysokości/szerokości produktu. Dzięki temu można obsłużyć cały asortyment wytwarzanych produktów lub końcowych opakowań zbiorczych, bez konieczności przerwania procesu. Na stojaku można zamontować praktycznie każdy typ aplikatora etykiet lub urządzenia drukująco-aplikującego.
Korzyści z rozwiązania
Rezultaty uzyskane dzięki innowacji, w znacznym stopniu poprawiają proces produkcyjny u klienta. Na podstawie tego wdrożenia warto zwrócić uwagę na najważniejsze korzyści, które stwarza automatyczny stojak do Print&Apply:
- rozwiązanie dedykowane dla każdego klienta
- użycie dowolnych modułów aplikujących i drukujących
- pełna automatyzacja w regulacji wysokości
- użycie systemu do aplikowania etykiet w krótkich seriach produkcyjnych
- powtarzalność i dokładność w procesie Print&Apply
- oszczędność czasu – brak przerw technicznych na przezbrajanie urządzenia.
Podsumowanie
Automatycznie regulowany stojak jest idealnym rozwiązaniem w obsłudze znakowania krótkich serii produkcyjnych. Zapewnia powtarzalną dokładność znakowania przy zmiennych gabarytach produktu. Pozwala zaoszczędzić cenny czas tracony wcześniej na przezbrajanie linii produkcyjnej.
Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów na temat automatycznego stojaka do urządzeń, skontaktuj się z nami.
(231)