Start Ekspert radzi Metoda aplikacji etykiet typu Tamp-Blow
Metoda aplikacji etykiet typu Tamp-Blow

Metoda aplikacji etykiet typu Tamp-Blow

464
0

Uniwersalna metoda aplikacji etykiet i tagów

Metoda aplikacji typu Tamp-Blow jest najbardziej uniwersalną metodą aplikacji etykiet lub tagów na produkty. Podstawową różnicą w stosunku do metody Wipe-On/Merge (link) jest dodatkowe wykorzystanie sprężonego powietrza uczestniczącego bezpośrednio w procesie aplikacji etykiety. Metoda aplikacji etykiet Tamp-Blow wymaga wykonania większej ilości czynności w celu poprawnego ustawienia wszystkich parametrów roboczych aplikatora, aby osiągnąć zadowalającą dokładność i wydajność aplikacji.
Tę uniwersalną metodę aplikacji etykiet typu Tamp-Blow można podzielić na cztery podstawowe etapy:

Pierwszy etap aplikacji etykiet Tamp-Blow

Stan przed zleceniem aplikacji. Pierwsza etykieta jest na podkładzie przy krawędzi odklejającej. Produkt porusza się na transporterze.

 

tamp blow aplikacja

 

Oddzielanie etykiety od podkładu – etap drugi

Następuje zwijanie podkładu etykiet. Etykieta na krawędzi noża zostaje oddzielona od podkładu. Na końcówce aplikującej wytwarzane jest podciśnienie mające na celu zassanie etykiety. Jednocześnie występuje nadmuch powietrza wspomagającego z otworów rurki znajdującej się tuż pod krawędzią noża. Ilość otworów zależna jest od szerokości etykiety i jej grubości/sztywności. W większości aplikacji jeden otwór jest wystarczający. Zadaniem powietrza wspomagającego jest podniesienie krawędzi etykiety po jej oddzieleniu od podkładu, aby pokonała drogę do krawędzi końcówki aplikującej z podciśnieniem. Czas trwania nadmuchu powietrza wspomagającego zazwyczaj równy jest czasowi oddzielania etykiety od podkładu.

 

 

Tamp blow krok drugi

Krok trzeci – etykieta przytrzymywana podciśnieniem

Cała etykieta została oddzielona od podkładu i trzymana jest pod ciśnieniem na końcówce aplikującej. Detekcja czujnikiem produktu na transporterze wyzwala ruch siłownika aplikującego w dół. Etykieta cały czas jest przytrzymywana podciśnieniem.

 

 

Tamp blow krok 3

Etap ostatni – nadmuch etykiety na produkt

Po osiągnięciu przez siłownik wystarczającego skoku pozwalającego na zbliżenie etykiety do powierzchni produktu na odległość (zalecane 2-3 mm) umożliwiającą poprawną aplikację następuje wyłączenie podciśnienia i gwałtowny nadmuch etykiety na produkt. Siłownik wraca do pozycji początkowej i cały proces aplikacji zaczyna się ponownie od etapu I.

 

tamp_blow_etap4

 

Najważniejsze cechy aplikacji etykiet typu Tamp-Blow

  • metoda bezkontaktowa – etykieta jest nadmuchiwana bezpośrednio na znakowaną powierzchnię bez kontaktu elementu nanoszącego z produktem,
  • nie wymaga synchronizacji prędkości – produkt może poruszać się z dowolną prędkością i nie ma to wpływu na prędkość oddzielania etykiety od podkładu,
  • kierunek ruchu produktu nie jest istotny – transporter, na którym znajdują się znakowane produkty może poruszać się w dowolnym kierunku. Ponieważ nie następuje bezpośrednia aplikacja etykiety przy oddzielaniu jej od podkładu, to orientacja aplikatora (lewy/prawy) nie ma znaczenia,
  • duża prędkość aplikacji – dzięki wzmocnionym silnikom (prędkość zwijania do 127 m/min.) oraz szybkim siłownikom aplikującym osiągana wydajność jest bardzo wysoka,
  • osobny pad do każdego rozmiaru etykiety – w celu uzyskania jak największej precyzji aplikacji etykiety zalecane jest używanie końcówek aplikujących o tym samym rozmiarze co używana etykieta,
  • doskonała do aplikacji małych etykiet – dzięki podciśnieniu i nadmuchowi mamy pewność, że etykieta została pobrana z podkładu i zaaplikowana bez jej lekkiej rotacji lub poślizgu na powierzchni produktu,
  • do aplikacji tam, gdzie jest ograniczona ilość miejsca – zastosowanie siłowników aplikujących o różnych długościach skoków pozwala zaaplikować etykietę w trudno dostępnych miejscach na linii produkcyjnej oraz np. we wgłębieniach na powierzchni produktów.

 

Sprawdzona metoda aplikacji w logistyce, systemach wagowych i indywidualnych oznaczeniach

 

Aplikacja etykiet Tamp-Blow może być z powodzeniem stosowana na produkty będące w ruchu, jak i nieporuszające się. W drugim przypadku, jeśli specyfika produktu na to pozwala lub jest to wymagane, to możemy końcówką aplikującą dotknąć powierzchnię wywierając na nią nacisk w celu silnego i trwałego doklejenia etykiety. W tym celu stosuje się specjalne sprężynowe końcówki aplikujące lub pokrywa się je dodatkowym miękkim materiałem.
Aplikatory wykorzystujące metodę Tamp-Blow, dzięki jej uniwersalności, znajdują zastosowanie we wszystkich procesach produkcyjnych. Bardzo duże możliwości konfiguracji tego typu aplikatorów oraz kooperacja z nimi modułów drukujących pozwalająca na druk i aplikację etykiet 1 do 1 (wydrukowana etykieta jest dokładnie tą, która ma znaleźć się na produkcie) i jest idealnym rozwiązaniem w systemach wagowych, logistycznych i wszędzie tam, gdzie nadawane są indywidualne oznaczenia produktom (np. numery seryjne, numery partii, numeratory, data/godzina).

(464)

Michał Wąs Od wielu lat czynnie zaangażowany we wdrożenia systemów automatycznej identyfikacji. Obecnie pracuje w Dziale Marketingu Rozwoju Produktu i jest odpowiedzialny za systemy automatycznego druku i aplikacji etykiet print&apply. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Lubi sport i dobre książki, interesuje się nowymi technologiami.
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Dołącz do naszych czytelników!
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Join the group of our readers!
You will receive new articles written by our experts directly to your email address!


×