Start Ekspert radzi Etykiety RFID na pojemniki wielokrotnego użytku
Etykiety RFID na pojemniki wielokrotnego użytku

Etykiety RFID na pojemniki wielokrotnego użytku

212
0

Gospodarowanie opakowaniami do transportu – dlaczego warto zapanować nad tym chaosem?

Nieomal każda z branż w swoich zakładach produkcyjnych korzysta z pojemników wielokrotnego użytku (RTI – Returnable Transport Items). To m.in. skrzynki, kontenery, butle czy wózki krążące tak wewnątrz firmy, między jej oddziałami, czy na zewnątrz – gdy z towarem trafiają do finalnych odbiorców. Czasem się gubią, czasem stoją nierozpakowane u klienta, bywa że nie wracają – chociaż powinny – do właściciela. W przypadku większych firm chodzi o duże pieniądze zainwestowane w ich zakup. Rozwiązaniem jest inteligentne gospodarowanie pojemnikami do transportu. Można to robić metodami tradycyjnymi (kartka, ołówek) lub wdrożenie etykiet z kodami kreskowymi w łańcuchu dostaw. Najbardziej efektywne i najnowocześniejsze rozwiązanie to etykiety RFID na pojemniki wielokrotnego użytku.

RFID to łatwy monitoring opakowania i szybka identyfikacja

Pojemniki wielokrotnego użytku najczęściej wykonane są z plastiku, metalu, drewna, jak i innych materiałów. Jeśli policzymy ich wartość może się okazać, że zainwestowaliśmy w nie całkiem spore kwoty. Traktujemy je w zasadzie wyłącznie jako nośnik właściwych towarów. Tymczasem jeśli zastanowimy się nad tym, może okazać się, że nie mamy pełnej wiedzy co się z nimi w całym łańcuchu dostaw dzieje. Bywa, że zalegają na terenie naszego zakładu, u podwykonawców lub w miejscach, w których się nie spodziewamy. W efekcie dostawcy albo zaczyna brakować pojemników do transportu, albo musi inwestować w kolejne. Ich brak „tu i teraz” może się wiązać z opóźnieniami dostaw lub z niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy.

Samoprzylepne etykiety RFID – trwałe oznaczanie

Najczęstszym rodzajem oznaczeń pojemników wielokrotnego użytku są etykiety samoprzylepne. Właściwie dobrana etykiety RFIDdo danego zastosowania etykieta oznacza trwałe i estetyczne oznakowanie. Na nim, w zależności od potrzeb, możemy umieścić dowolne informacje, jak np. logo firmy, identyfikator opakowania lub produktu, kod 1D lub 2D.

Coraz częściej etykieta taka zawiera również znacznik RFID. Etykiety Pozwala to na jeszcze efektywniejsze zarządzanie pojemnikami wielokrotnego użytku.

Zalety zarządzania opakowaniami zwrotnymi poprzez system RFID

Wśród wielu korzyści warto wymienić:

  • brak konieczności bezpośredniej widoczności etykiety przy odczycie,
  • duża odległość odczytu,
  • możliwość jednoczesnego odczytu wielu znaczników,
  • szybki przebieg procesu,
  • możliwość natychmiastowej reakcji w przypadku ewentualnego braku lub niezgodności.

Etykiety RFID na pojemniki pozwalają sprawniej nadzorować ich ruch, wykonywać inwentaryzację, czy jeszcze łatwiej automatyzować procesy logistyczne. Podobnie procesy wydań, czy przyjęć opakowań są o wiele efektywniejsze.  Dla wyjaśnienia, zamiast odczytywać np. kolejne kody ze skrzynek na palecie wystarczy przejechać paletą przez bramkę RFID. Wszystkie znaczniki zostaną wówczas przeczytane automatycznie. Godne uwagi jest, że technologia RFID nie wymaga bezpośredniej widoczności etykiety przez czytnik. etykiety RFID

Dodatkową korzyścią z tego typu rozwiązania jest możliwość zapisywania (i modyfikowania) w znaczniku RFID dodatkowych informacji, przez co samo opakowanie może stać się nośnikiem informacji (np. identyfikator produktu, nr zlecenia, czy też status pełny/pusty).

Rozwiązania oparte o RFID pozwalają również, w przypadkach gdzie jest to konieczne na uzyskanie szeregu raportów i zestawień np. dotyczących:

  • monitorowania wybranych parametrów warunków transportu i przechowywania pojemników (temperatura, wilgotność)
  • lokalizacji pojemników
  • informacji o wysokiej lub niskiej rotacji
  • konieczności serwisowania pojemnika.

Jak dobrać właściwe etykiety RFID?

Oczywiście, podobnie jak w przypadku standardowych etykiet, ważny jest odpowiedni dobór etykiety w zależności od pojemnika i warunków w jakich będzie użytkowany. Dotyczy to doboru odpowiedniego materiału, kleju, ale również parametrów samego znacznika RFID. Stąd też istotny jest zarówno wybór dostawcy posiadającego doświadczenie w tym zakresie, jak również możliwość przeprowadzenia ostatecznych testów u klienta.

Jeśli chcesz się upewnić czy system RFID jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy skontaktuj się z Dariuszem Kaweckim, dkawecki@etisoft.com.pl; +48 510 068 312.

(212)

Dariusz J. Kawecki Menedżer produktu odpowiedzialny w Etisofcie za rozwiązania dotyczące automatycznej identyfikacji. Drukarki etykiet, czytniki kodów, kolektory i terminale danych oraz rozwiązania oparte o technologię RFID to tematy, z którymi najczęściej spotyka się u naszych klientów. Gdy znajduje wolny czas, wsiada na rower. W barwach Etisoft Bike Team startuje w ekstremalnych rajdach po błocie i wertepach. Z rowerowego siodełka odkrywa też historię Śląska.
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Dołącz do naszych czytelników!
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Join the group of our readers!
You will receive new articles written by our experts directly to your email address!


×