Start Ekspert radzi Jaką etykietę wybrać do oznaczenia skrzynek wielokrotnego użytku?
Jaką etykietę wybrać do oznaczenia skrzynek wielokrotnego użytku?

Jaką etykietę wybrać do oznaczenia skrzynek wielokrotnego użytku?

239
0

Logistyka i magazynowanie z użyciem specjalistycznych etykiet

W ostatnich latach zwracamy coraz większą uwagę na dbałość o środowisko naturalne. Zarówno na poziomie gospodarstw domowych, ale i przedsiębiorstw produkcyjnych. W ślad za tym zmniejsza się ilość wytwarzanych odpadów i wydłuża się życie poszczególnych produktów. Zwiększa się także znaczenie recyclingu w wytwarzaniu nowych produktów.

Dlatego też na poziomie przedsiębiorstw coraz większą rolę odgrywają opakowania wielokrotnego użytku (wykorzystywane szczególnie w logistyce i magazynowaniu produktów). Najpopularniejszymi są opakowania z plastiku. Kojarzą się mało ekologicznie:), jednak uzysk w postaci wielokrotnego ich wykorzystania jest sumarycznie mniejszym obciążeniem dla środowiska niż opakowania wykonane z tektury.

Ochrona środowiska to ważny argument, ale na pewno niejedyny i nie najważniejszy w decyzji o wyborze opakowań do celów produkcyjnych i magazynowych. W przemyśle ważną rolę odgrywa też trwałość opakowania i właściwe zabezpieczenie produktu. Stąd skrzynki plastikowe jako opakowania wielokrotnego użytku cieszą się coraz większą popularnością. W przypadku branży spożywczej dodatkowym atutem użycia plastikowych pojemników jest  fakt, iż mają one certyfikat do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Tego typu pojemniki od dawna stosuje się w logistyce produktów FMCG (np. mięso, pieczywo).

Automatyczne magazynowanie – jak wygląda proces kompletacji w inteligentnym magazynie

Coraz więcej magazynów i procesów logistycznych jest zautomatyzowanych. Niejednokrotnie operacje w nich wykonują roboty, np. autonomiczne  wózki (AGV) lub zespoły taśmociągów, które wymagają stabilnych wymiarowo lub znormalizowanych opakowań. Wiele procesów kompletacyjnych w dużych magazynach odbywa się w oparciu o plastikowe skrzynki. Czasami z powodu procesów realizowanych w trakcie obrotu skrzynkami nie da się zastosować innych opakowań niż plastikowe. Przykładem jest przemysł spożywczy, gdzie opakowania wracające do producenta są poddawane rygorystycznym procesom czyszczenia i sterylizacji.

Obieg musi być zamknięty, więc opakowania muszą krążyć od producenta, przez operatora logistycznego do odbiorcy i z powrotem. Dobrze byłoby wiedzieć zatem:

 • ile opakowań jest w obiegu?
 • gdzie są?
 • i jaki mają status?

Aby jednak proces ten zadziałał musimy dobrać właściwe, trwałe oznaczenia etykietowe oraz odpowiedni system. Trwałe oznaczenie etykietami samoprzylepnymi w tym przypadku dotyczy zarówno odpowiedniego materiału, z jakiego jest wykonana etykieta, jak i właściwych parametrów nadruku.

 

Jaką etykietę wybrać do oznaczenia skrzynek wielokrotnego użytku?

Co musi zawierać poprawnie zadrukowana etykieta na opakowaniu wielokrotnego użytku

 • Kod 1D lub 2D
 • Numer w postaci znaków
 • Logo lub nazwę właściciela.

W związku z tym, że każda skrzynka musi być oznaczona unikatowym numerem, nadruk najczęściej jest wykonany technologią termotransferową z użyciem odpowiedniej jakości taśmy żywicznej (RESIN), z wykorzystaniem drukarek do etykiet logistycznych. Atutem tej technologii jest to, że nadruk może być wykonany tuż przed naklejeniem etykiety na skrzynki.

Chcąc zapewnić, aby kod był zawsze w polu widzenia czytnika zalecamy, aby skrzynki były oznaczone dwoma etykietami na przeciwległych bokach. Pozwoli to uniknąć dodatkowych operacji związanych z prawidłowym ułożeniem skrzynek na palecie, półce, transporterze. Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu jeden z kodów jest nieczytelny. Zawsze mamy kolejny, co pozwoli zrealizować proces logistyczny.

 

Rola etykiety samoprzylepnej w zautomatyzowanych oznaczeniach logistycznych

Jak wspomniałem wyżej, oznaczenie zapewnia prawidłowe działanie systemu, więc musi być wykonane z odpowiedniej jakości materiałów i mieć odpowiedni klej. Tylko odpowiednio dobrane oznaczenie zagwarantuje, że wytrzyma proces kompletacji i logistyki, jakim poddawane są skrzynki i samoczynnie nie odklei się z jej powierzchni.

Materiał, z jakiego wykonana jest etykieta to najczęściej folia poliestrowa lub winylowa. Niebagatelne znaczenie przy doborze materiału etykiety na skrzynki ma klej. Najczęściej skrzynki wyprodukowane są z tworzywa, którego powierzchnia ma własności niskoenergetyczne, czyli takie, do których ciężko coś trwale przykleić. W naszym laboratorium mamy możliwość symulacji warunków, w jakich skrzynka będzie funkcjonowała i na jakie środki chemiczne będzie ona narażona w trakcie procesów mycia i sterylizacji. W rezultacie potrafimy dobrać oznaczenie logistyczne, które jest trwałe i ma dobrany odpowiedni klej właściwy do danej powierzchni.

 

Jakie etykiety dobrać do oznaczenia skrzynek wielokrotnego użycia?

 • etykiety „cienkie” z nadrukiem. Standardowa etykieta foliowa z odpowiednio dobranym klejem. To najtańsze rozwiązanie, stosowane w przypadkach, gdy powierzchnia skrzynki jest płaska;
 • etykiety wielowarstwowe do zastosowań wewnętrznych, z nadrukiem. Stosowane tam, gdzie miejsce naklejenia etykiety jest chropowate i zachodzi konieczność zwiększenia przyczepności powierzchni etykiety do skrzynki. Zastosowana pianka równomiernie wypełnia wszystkie nierówności powierzchni, co zwiększa przyczepność etykiety do skrzynki. Takie rozwiązanie zapewnia, że etykieta pozostaje płaska, co podnosi walory estetyczne oznaczenia i jakość odczytu kodu,
 • etykiety wielowarstwowe do stosowania w ekstremalnych warunkach (z nadrukiem). Stosowane w przypadku, kiedy skrzynka narażona jest na działanie skrajnie zmieniających się warunków i przechodzi przez proces mycia agresywnymi środkami chemicznymi pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Oznaczenie to jest odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Zastosowanie pianki powoduje, że wierzchnia warstwa etykiety pozostaje płaska, nawet w przypadku gdy etykieta jest naklejona na nierówną powierzchnię.

Sposoby oznaczenia skrzynek etykietami z nadrukiem do odczytu w technologii RFID

Zastosowanie technologii RFID umożliwia odczyt wielu numerów skrzynek w tym samym czasie. Dodatkowo, technologia RFID, w zależności od systemu, daje możliwość zapisu dodatkowych informacji. W przypadku gdy skrzynki są oznaczone tylko kodami takich możliwości nie mamy.

 1. etykiety „cienkie” z nadrukiem i znacznikiem RFID. Najtańsze rozwiązanie, stosowane w przypadkach gdy miejsce naklejenia etykiety na skrzynkę gwarantuje, że znacznik RFID nie zostanie przypadkowo uszkodzony mechanicznie.
 2. etykiety wielowarstwowe do zastosowań wewnętrznych, z nadrukiem i znacznikiem RFID. Oprócz korzyści opisanych powyżej zastosowana pianka zabezpiecza chip’a znacznika przed uszkodzeniem i powoduje, że antena znacznika jest praktycznie niewidoczna.
 3. etykiety wielowarstwowe do stosowania w ekstremalnych warunkach, z nadrukiem i znacznikiem RFID

Zastosowana specjalna pianka zapewnia prawidłowe działanie systemu nawet przy wielokrotnym obiegu skrzynki przez procesy logistyczne i czyszczenia. Pianka zabezpiecza przed przypadkowym uszkodzeniem chipa.

 

Oznaczenia skrzynek wielokrotnego użytku z wykorzystaniem technologii RFID

 

Możliwości i zalety z zastosowania technologii RFID do inwentaryzacji skrzynek opiszemy w osobnym artykule.

Rozwiązania dedykowane dla indywidualnych logistycznych potrzeb klienta

Zapewniamy nie tylko właściwy dobór etykiet specjalistycznych do oznaczeń opakowań wielokrotnego użytku, ale także drukarki do druku etykiet, czytniki kodów, rozwiązania bazujące na technologii RFID.  Mamy możliwość dostosowania naszych rozwiązań systemowych do procesów logistycznych naszych klientów. Wspieramy ich implementując dedykowane systemy wspomagające procesy produkcyjne i magazynowe.

Mając na uwadze złożoność procesów u klienta (m.in. to, że oznaczenia skrzynek muszą być trwałe i zapewniać działanie sytemu do ich inwentaryzacji przez wiele lat) wiemy, jak ważne jest prawidłowe rozpoznanie jego potrzeb. Stąd też  nasze zespoły projektowe kładą bardzo duży nacisk  na zrozumienie potrzeb klienta i jego oczekiwań co do działania systemu.

(239)

Aleksander Wolny Związany z Etisoftem od ponad 25 lat, obecnie kierownik Działu Rozwoju Produktu. Specjalista, innowator w dziedzinie nowych rozwiązań znakowania produktów. Ma na koncie liczne szkolenia u dostawców w zakresie materiałów eksploatacyjnych oraz sprzętu AutoID. Absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Gra na gitarze, interesuje się muzyką rockową i piłką ręczną.
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


Contact form 7 Mailchimp extension by Renzo Johnson - Web Developer

×
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


Contact form 7 Mailchimp extension by Renzo Johnson - Web Developer

×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


Contact form 7 Mailchimp extension by Renzo Johnson - Web Developer

×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


Contact form 7 Mailchimp extension by Renzo Johnson - Web Developer

×
Dołącz do naszych czytelników!
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


Contact form 7 Mailchimp extension by Renzo Johnson - Web Developer

×
Join the group of our readers!
You will receive new articles written by our experts directly to your email address!


Contact form 7 Mailchimp extension by Renzo Johnson - Web Developer

×