Start Z branży Citizen Consumables PCB Pack – dla sprawnie działającego traceability
PCB Pack – dla sprawnie działającego traceability

PCB Pack – dla sprawnie działającego traceability

261
0

PCB Pack – sposób oznaczenia komponentów elektronicznych

Obecnie w ramach Citizen Consumables Program zajmiemy się oznaczaniem podzespołów elektronicznych i płytek PCB. Najpierw jednak kilka słów wstępu, po co się to robi i czym jest płytka PCB.
Co jakiś czas słyszymy informacje, że autoryzowane serwisy producenta samochodów danej marki wzywają użytkowników pojazdów o konkretnych numerach do serwisu celem wymiany wadliwie działającego podzespołu.
Jest to efekt dobrze działającego systemu traceability, który w pełni umożliwia odtworzenie procesu produkcyjnego konkretnego wyrobu, z uwzględnieniem identyfikacji poszczególnych komponentów wchodzących w jego skład.
Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, samochód jest modelowym przykładem gdzie pełna identyfikacja kilku tysięcy komponentów i podzespołów pochodzących od wielu dostawców jest bardzo ważna i stoi na bardzo wysokim poziomie. Sprawnie działający system traceability wymaga, aby wszystkie komponenty wchodzące w skład wyrobu końcowego były oznaczone unikatowym numerem.
Oczywiście, znakowanie komponentów nie dotyczy tylko branży automotive, ale wszystkich gałęzi produkcji przemysłowej. Niemniej, biorąc pod uwagę, że obecnie samochody posiadają dużą ilość układów elektronicznych,
a dzisiejszy tekst dotyczy właśnie znakowania podzespołów w branży elektronicznej, to przykład ten jest jak najbardziej na miejscu.

Montowane na dwa sposoby

W branży elektronicznej największe możliwości daje znakowanie etykietami drukowanymi termotransferowo, posiadającymi unikatowy kod 1D lub 2D. Etykiety te ręcznie lub przy pomocy specjalnych robotów są naklejane
na płytkę PCB, do której mocowane są inne komponenty.
Co to jest płytka PCB i jakie procesy zachodzą w trakcie montażu elementów elektronicznych?
W skrócie, obwód drukowany (Printed Circuit Board, PCB) to płytka z materiału izolacyjnego z połączeniami elektrycznymi, zwanymi ścieżkami i punktami lutowniczymi przeznaczonymi do montażu podzespołów elektronicznych. W zależności od specyfiki wyrobu, stosowane są dwie metody montażu automatycznego.
Starsza, zwana montażem przewlekanym (Through-Hole Technology, THT) oraz nowsza, funkcjonująca jako montaż powierzchniowy (Surface Mount Technology, SMT). Metody te różnią się sposobem mocowania podzespołów na płytce i wykorzystanym w procesie spoiwem.

W ramach Citizen Consumables Program do znakowania podzespołów elektronicznych oferujemy PCB Pack, w skład którego wchodzą etykiety wykonane z foli poliimidowej (kapton) oraz odpowiednia taśma termotransferowa – Citizen Resin.

Ze względu na niewielkie rozmiary etykiet wchodzących w skład PCB Pack, spośród drukarek Citizen rekomendujemy drukarki o rozdzielczości 300dpi: CL-S631, CL-E730, CL-S703.

 

Czy wiesz, że…

  • aby zapewnić poprawność działania systemu traceability, etykieta poliimidowa jest naklejona na płytkę PCB na początku procesu i w dalszej jego części narażona na działanie wysokiej temperatury oraz środków chemicznych wykorzystywanych w procesie,
  • etykiety poliimidowe są odporne na działanie temperatury nawet powyżej 300OC,
  •  nadruk wykonany dedykowaną taśmą termotransferową Citizen Resin zapewnia poprawny odczyt kodu urządzeniami AutoID nawet po przejściu etykiety przez proces.

Dobre praktyki

Zastosowanie przy produkcji podzespołów elektronicznych odpowiedniej jakości etykiet poliimidowych zapewnia trwałe i funkcjonalne oznaczenie oraz pozwoli w pełni odtworzyć proces produkcyjny, czyli spełnić wymagania odbiorców w zakresie traceability komponentu wchodzącego w skład produktu końcowego.

(261)

Aleksander Wolny Związany z Etisoftem od ponad 25 lat, obecnie kierownik Działu Rozwoju Produktu. Specjalista, innowator w dziedzinie nowych rozwiązań znakowania produktów. Ma na koncie liczne szkolenia u dostawców w zakresie materiałów eksploatacyjnych oraz sprzętu AutoID. Absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Gra na gitarze, interesuje się muzyką rockową i piłką ręczną.
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Dołącz do naszych czytelników!
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Join the group of our readers!
You will receive new articles written by our experts directly to your email address!


×