Zaproponowane przez Etisoft rozwiązanie zwiększyło wydajność produkcji o połowę
System etykietowania produktów przeznaczonych do głębokiego mrożenia
Producent garmażerii (zapiekanki, tortille itp.) dla sieciowych punktów usługowych, będący naszym odbiorcą etykiet zwrócił się do Etisoftu z prośbą o zaproponowanie rozwiązania dla automatycznej aplikacji etykiety na produkty. Nasza wizyta w zakładzie produkcyjnym związana z dokładnym poznaniem potrzeb klienta oraz warunków panujących w planowanym miejscu usytuowania urządzenia aplikującego etykiety jednoznacznie pozwoliła na dobór odpowiedniego rozwiązania.
Fantasy Food z Kobyłki to istniejąca od 26 lat firma rodzinna, produkująca mrożoną żywność przede wszystkim na potrzeby sieci paliwowych w Polsce i w Europie oraz sklepów sieciowych. Przed instalacją urządzenia zaproponowanego przez Etisoft etykiety były naklejane na produkty ręcznie, w trakcie produkcji. Niestety, ze względu na znaczną prędkość produktów na transporterze zdarzało się, że operator nie nadążał okleić każdy produkt. Ze względu na informację znajdującą się na etykiecie pracownicy Fantasy Food musieli ręcznie segregować produkty przed włożeniem ich do opakowań zbiorczych w celu wychwycenia braków. Dotychczasowy ręczny system aplikacji wprowadzał zamieszanie i brak powtarzalności w końcowym etapie produkcji.
Rosnąca produkcja przy coraz większej liczbie zamówień wpływających do naszej firmy wymusiła znalezienie obszarów, w których mogliśmy zwiększyć wydajność, przekierowując jednocześnie pracowników do innych prac, bez konieczności zwiększania zatrudnienia. Jednym z takich obszarów był końcowy etap aplikacji etykiety na gotowe produkty. Wymaganie oznakowania każdego produktu przy maksymalnym obciążeniu linii produkcyjnej poddawało pod wątpliwość dotychczasowy udział człowieka w tym procesie. Zastąpienie człowieka maszyną i wprowadzenie automatycznej aplikacji etykiet wydawało się najrozsądniejszym rozwiązaniem – mówi Jarosław Hubert z Fantasy Food Sp. z o.o.
Pneumatycznie i z nadmuchem?
Na prośbę klienta przeprowadzone zostały testy na linii produkcyjnej w warunkach rzeczywistych przy użyciu dostarczonej maszyny demo. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, aplikator
w sposób prawidłowy potrafił dokonać aplikacji na każdy produkt z asortymentu produkcyjnego. Pozytywny wynik testów utwierdził klienta co do zasadności decyzji o wdrożeniu urządzenia aplikującego w swoim zakładzie, a załoga miała okazję po raz pierwszy zapoznać się z tego typu urządzeniem i przekonać się o prostocie jego obsługi.
Prędkość linii transportującej wynosząca 20 m/min oraz charakterystyczne kształty produktów (niepowtarzalne wysokości) zadecydowały o zastosowaniu podstawowego aplikatora liniowego firmy Label-Aire. Model 3015-ND będący bardzo prostym aplikatorem w zakresie regulacji i obsługi, ale jednocześnie posiadający zaawansowane konfigurowalne funkcje idealnie pasował do potrzeb i oczekiwań klienta. Produkty umieszczone w woreczkach foliowych wypełnionych powietrzem sugerowały zastosowanie urządzenia pneumatycznego z nadmuchem etykiety. Rozwiązanie takie jest droższe i dodatkowo konieczne staje się doprowadzenie sprężonego powietrza o odpowiedniej wydajności ze sprężarki zasilającej. Zastosowaną przez nas alternatywę dla rozwiązania droższego stanowiła aplikacja typu wipe on i taki typ aplikatora został zaproponowany w tym rozwiązaniu.
Łatwe przywołanie parametrów
Największe obawy klienta dotyczyły prawidłowego działania aplikatora przy zastosowaniu niestandardowych kształtów etykiet, takich jak koła, trójkąty itp. Kalibracja aplikatora pod każdy kształt etykiet i jednoczesne zapamiętanie ustawień w pamięci urządzenia pozwoliły na łatwe przywoływanie koniecznych parametrów z poziomu operatora, w zależności od założonych kształtów etykiet. W związku ze stałą prędkością linii produkcyjnej oraz takim samym umiejscowieniem etykiety na produkcie, niezależnie od jego rodzaju, sprowadziło zakres regulacji do absolutnego minimum. Ze względu na różną wysokość produktów w zależności od asortymentu doszła konieczność manualnej zmiany wysokości zawieszenia aplikatora przed rozpoczęciem produkcji. Problem ten rozwiązany został wspólnie poprzez zainstalowanie dodatkowego stojaka.
Oczekiwany dzień instalacji zamówionego aplikatora wraz ze stojakiem nie przyniósł niespodzianek i rezultat końcowy pokrył się z efektami uzyskanymi podczas testów.
Estetycznie i w tym samym miejscu
Zastosowanie automatycznej aplikacji etykiet na produktach pozwoliło klientowi na przekierowanie dwóch pracowników dotychczas zajmujących się ręcznym oklejaniem produktów do innych zajęć zwiększających wydajność produkcji i zmniejszających koszty, a tym samym oszczędzając zajmowane miejsce w ciągu produkcyjnym. Urządzenie Label-Aire 3015-ND pozwoliło klientowi na zwiększenie wydajności, dało gwarancję naklejenia etykiety na każdym produkcie w sposób estetyczny i w powtarzalnym miejscu. Zawieszenie aplikatora na stojaku wyposażonym w blokowane kółka pozwala z kolei w łatwy sposób transportować urządzenie, w zależności od potrzeb, do innej linii produkcyjnej, gdzie wskazana jest automatyczna aplikacja.
Pierwsze efekty wdrożenia są już widoczne – rozwiązanie w postaci automatycznego aplikatora etykiet zwiększyło wydajność produkcyjną o połowę.
Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i niezawodne. Jedyne czynności do wykonania po stronie pracowników to zakładanie nowych rolek z etykietami. Ponieważ urządzenie sprawdziło się, zastanawiamy się nad zakupem kolejnego urządzenia do obsługi następnej linii produkcyjnej – podkreśla Jarosław Hubert, przedstawiciel Fantasy Food.
(504)