Rosnąca popularność bezprzewodowych czytników kodów – zalety, korzyści i wady
Szybki i dokładny, czyli skaner kodów w roli głównej
Systemy bezprzewodowe stają się standardem zarówno w życiu prywatnym, jak i w środowisku pracy. Systemy automatycznej identyfikacji wykorzystujące łączność bezprzewodową przekładają się nie tylko na wygodę użytkownika, ale przede wszystkim na wydajność pracownika. Swobodne przemieszczanie się w magazynie, odczyt kodów z produktów wielkogabarytowych, możliwość parowania z urządzeniami kompatybilnymi, skanowanie do pamięci urządzenia to tylko niektóre korzyści wynikające z wykorzystywania bezprzewodowych czytników kodów.
Czytnik kodów z Bluetooth może mieć zasięg od 1 do 100 metrów
W przypadku czytników kodów kreskowych najpopularniejszą technologią komunikacji bezprzewodowej jest Bluetooth. Jest to otwarty standard opisany w specyfikacji IEEE 802.15.1 i obejmuje trzy klasy mocy nadawczej ERP 1, 2, 3 w zależności od zasięgu 100, 10 oraz 1 m. W urządzeniach konsumenckich najczęściej spotykamy Bluetooth Class 2, co odpowiada zasięgowi ok. 10 m. Natomiast w urządzeniach dedykowanych do przemysłu Bluetooth Class 1 jest to zasięg do 100 m w otwartej przestrzeni. Popularność tego rozwiązania została przeniesiona z urządzeń ogólnego użytku do profesjonalnych rozwiązań przemysłowych głównie ze względu na prostotę nawiązywania połączenia. Standard Bluetooth umożliwia nawiązywanie połączenia z prawie każdym urządzeniem elektronicznym wyposażonym w tego typu adapter np. tablet, komputer, drukarka etykiet, terminal danych czy telefon.
W klasycznym rozwiązaniu czytniki kodów kreskowych wyposażone w adapter Bluetooth składają się ze skanera ręcznego oraz stacji dokującej komunikującej się z komputerem za pośrednictwem przewodów z właściwym interfejsem. Stacja dokująca w tym wypadku pełni rolę zarówno elementu transmitującego dane, jak i ładowarki baterii.
Jaki bezprzewodowy czytnik kodów wybrać?
Jednym z najpopularniejszych na rynku czytników bezprzewodowych jest Honeywell 1202 g. Moduł Bluetooth Class2 zapewnia swobodę pracy w obszarze 10 m od stacji dokującej. Precyzyjny czytnik laserowy doskonale sprawdza się w skanowaniu kodów kreskowych z listy. Użytkownicy wymagający zasięgu do 100 m mogą sięgnąć po czytniki Honeywell serii Granit. Wzmocniona obudowa oraz moduły skanujące dalekiego zasięgu plasują te urządzenia w środowisku przemysłowym.
Rosnąca popularność skanerów bezprzewodowych to również zasługa akceptowalnych kosztów zakupu. Klienci wrażliwi na cenę z powodzeniem mogą sięgnąć po czytniki budżetowe. Najciekawszym wyborem staje się seria czytników Zebex Z-319XBT. Producent oferuje aż trzy wersje różniące się modułem skanującym – linear imager, laser oraz imager 2D.
Czytniki kodów kreskowych dla przemysłu, czyli cały obszar roboczy w zasięgu
Technologia Bluetooth ma również swoje wady. Największą z nich jest niewątpliwie podatność na przeszkody. Nawet niewielka ścianka działowa, bądź wysoki regał negatywnie wpływa na zasięg komunikacji. To element, który nierzadko eliminuje to rozwiązanie we wdrożeniu. Naprzeciw temu wyszła firma Datalogic ze standardem komunikacji STAR 2.0 Cordless System™. W Europie system ten dostępny jest w częstotliwości 433MHz. Niewątpliwą zaletą systemu jest połączenie typu punkt-punkt oraz wielopunkt. Oznacza to, że w przypadku trudności z zasięgiem strukturę połączenia możemy rozbudować o dodatkowe stacje dokujące, tworząc tym samym sieć pokrywającą cały obszar roboczy. Technologia STAR 2.0 Cordless System™ nie ingeruje w infrastrukturę Wi-Fi oraz nie jest standardem otwartym, co w znaczącym stopniu chroni przepływ danych.
Datalogic oferuje czytniki bezprzewodowe w standardzie STAR 2.0 Cordless System™ zarówno do branży retail, jak i do służby zdrowia czy transportu. Seria czytników Powerscan to profesjonalne rozwiązanie dedykowane do przemysłu.
Bateria w czytnikach kodów – ładowanie i wymiana
W przypadku bezprzewodowych czytników kodów kreskowych szczególną uwagę należy poświęcić baterii. Nie tylko jej pojemność wpływa na czas pracy, ale przede wszystkim właściwe ładowanie – to częste zaniechanie ze strony użytkownika. Producenci zalecają wymianę akumulatorów raz w roku. Honeywell oferuje serię czytników Battery-Free – nie posiadających klasycznej baterii. Zamiast tego korzystają one z wewnętrznych kondensatorów ładowanych w niespełna 2 minuty i umożliwiających wykonanie do 450 skanów. To rozwiązanie przyjazne środowisku, a dzięki mniejszej wadze czytnika pozytywnie wpływa na komfort użytkowania.
Powyższe bezprzewodowe czytniki kodów znajdują się w ofercie Etisoftu. Zapraszamy!
(629)