Start Ekspert radzi Etykiety zabezpieczające na opakowania farmaceutyczne
Etykiety zabezpieczające na opakowania farmaceutyczne

Etykiety zabezpieczające na opakowania farmaceutyczne

900
0

Producenci leków są wspierani przez Etisoft w procesie serializacji

Serializacja w przemyśle farmaceutycznym zbliża się wielkimi krokami. Producenci leków od 9 lutego 2019 roku będą musieli zagwarantować, że ich produkty są autentyczne, a ich wiarygodność można potwierdzić na każdym etapie łańcucha dostaw.
Dyrektywa unijna 2011/62/UE, nazywana dyrektywą fałszywkową, wprowadziła obowiązek umieszczania na opakowaniach leków zabezpieczeń (np. w formie etykiet zabezpieczających) przed ich fałszowaniem. Przede wszystkim są to: zabezpieczenia przed otwarciem opakowania farmaceutycznego oraz niepowtarzalny identyfikator w postaci kodu dwuwymiarowego, pozwalający na weryfikację autentyczności leku. W kodzie zapisana zostanie m.in. nazwa produktu, jego nazwa zwyczajowa, postać farmaceutyczna, moc, wielkość opakowania i rodzaj opakowania produktu leczniczego. W rezultacie nowe wymogi mają pozwolić jednostkom kontrolującym i konsumentom przede wszystkim na odróżnienie autentycznego leku od podrabianego, a także ujawnić wszelkie próby otwarcia zewnętrznego opakowania leku.

Trzy rodzaje etykiet tamper-evident – którą wybrać?

W procesie wprowadzania serializacji producenci leków są wspomagani przez Etisoft kilkoma rodzajami etykiet zabezpieczających tzw. etykiet tamper-evident. Próba oderwania takiej etykiety od powierzchni opakowania pozwala stwierdzić, czy zostało ono naruszone. Materiały plombowe pozostawiają ponadto widoczny ślad na opakowaniu, zabezpieczając je przed niepowołanym otwarciem.

Portfolio naszych produktów zapobiegających fałszerstwom zawiera szeroką gamę rozwiązań, w tym:

  • etykiety z silnym klejem chrakteryzujące się wysoką przyczepnością początkową i wysoką adhezją na szerokiej gamie podłoży, w tym na powierzchniach lakierowanych.
    Zabezpieczenie to niszczy warstwę wierzchnią opakowania, umożliwiając łatwe stwierdzanie naruszenia jego integralności.
  • etykiety kruszące – z trwałym klejem dającym wysoką przyczepność początkową na szerokiej gamie podłoży, w tym także na powierzchniach lakierowanych. Produkt został tak zaprojektowany, aby wykryć wszelkie próby manipulacji. Przezroczysta folia jest bardzo krucha. W konsekwencji, w połączeniu z mocnym klejem niezwykle łatwo ulega uszkodzeniom i trudno ją usunąć z powierzchni opakowania.
  • etykiety typu VOID – pozostawiające ślad na opakowaniu w postaci napisu „VOID” przy próbie ich usuwania. Etykiety zostały tak zaprojektowane, aby po odklejeniu od powierzchni i ponownym ich naklejeniu, nawet w to samo miejsce, było widoczne, że dokonano manipulacji.

Jak skutecznie zabezpieczyć etykietami opakowania farmaceutyczne?

Wszystkie nasze etykiety tamper-evident cechuje przede wszystkim bardzo wysoka adhezja do lakierowanych powierzchni. W konsekwencji nadają się do stosowania w szerokim zakresie temperaturowym od -60oC do +130oC . Etykiety produkowane są w naszej firmie w wymaganym kształcie i rozmiarze. Są dedykowane do automatycznej aplikacji.
Nasz zespół technologów wspomaga producentów w doborze odpowiedniego rozwiązania, tak aby zapewnić jego funkcjonalność. Pomagamy również w sprawnym procesie wdrażania rozwiązania na liniach pakujących. Tym samym Etisoft wspiera bezpieczeństwo użytkowników leków oraz integralność marki producenta na rynku farmaceutyków.


Proces serializacji będzie wprowadzony w większości krajów europejskich i nakłada obowiązki weryfikacji leku na dystrybutorów hurtowych, apteki i osoby uprawnione do dostarczania produktów leczniczych na rynek.

(900)

Anna Czarny-Miśkiewicz Product Solution Manager odpowiedzialny za wdrażanie nowych rozwiązań produktowych na rynki polskie i europejskie. Posiada wieloletnie doświadczenie w wielu branżach przemysłowych. Absolwentka Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Jej pasją zawodową jest rozwój produktów i przedsiębiorstw. Odskocznią od pracy zawodowej są rodzina, joga oraz żeglarskie podróże.
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Poczekaj!
Są tematy, które Cię interesują?
Napisz do nas - nasi eksperci podzielą się swoją wiedzą w kolejnych artykułach.
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Wait!
There are topics that interest you?
Write to us - our experts will share their knowledge in future articles.


×
Dołącz do naszych czytelników!
Będziesz dostawał nowe artykuły pisane przez naszych ekspertów na swój adres mailowy!


×
Join the group of our readers!
You will receive new articles written by our experts directly to your email address!


×