Urządzenia aplikujące i drukująco-aplikujące
Automatyczna aplikacja etykiet znacznie przyspiesza pracę
W sytuacji, gdy każde opóźnienie może skutkować trudnymi do nadrobienia stratami finansowymi, czy wizerunkowymi warto zainwestować w urządzenia i rozwiązania ułatwiające pracę, a przede wszystkim pozwalające znacznie ją przyspieszyć.
W wielu firmach identyfikujących i znakujących swoje wyroby za pomocą etykiet samoprzylepnych aplikuje się je ręcznie. Ta mało efektywna i co trzeba przyznać, pracochłonna metoda, znacznie ogranicza moce przerobowe firmy, zwiększając jednocześnie koszt wytwarzania produkowanych dóbr. Nieco lepsze, ale wciąż mało optymalne efekty oraz związane z tym oszczędności czasu i pieniędzy osiągniemy korzystając z aplikacji półautomatycznej.
To etykieciarki ręczne z czujnikiem przerw między etykietami.
Dlaczego automatyczna aplikacja etykiet?
Najlepszym polecanym rozwiązaniem i alternatywą w momencie, gdy nie chcemy tracić czasu są urządzenia do automatycznej aplikacji oraz maszyny drukująco-aplikujące. Kleją one etykiety bezpośrednio na produkowane wyroby. Etisoft od kilku lat współpracuje z firmą Label-Aire, pionierem rynku i największym dostawcą urządzeń typu print&apply na rynku amerykańskim.
Argumenty, by zdecydować się na automatyczne metody aplikacji mówią same za siebie. Bywa jednak, że sam klient nie jest świadomy ograniczeń wynikających ze stosowanych w jego firmie metod tradycyjnych. Tymczasem to jedno z najczęstszych tzw. wąskich gardeł całego procesu produkcyjnego. Niestety, zdarza się, że firma uświadamia to sobie w sytuacji kryzysowej, mogącej skutkować utratą klienta lub jego zaufania, która to wymusza na nim podjęcie działań ratunkowych, zmierzających do poprawy wydajności produkcji.
Zalety urządzeń do automatycznej aplikacji etykiet
- Urządzenia do automatycznej aplikacji pozwalają w pełni wykorzystać możliwości linii technologicznych i dostosowują się do specyficznych wymagań klienta, ale jednocześnie dają dużą elastyczność. Na przykład, nic nie stoi na przeszkodzie, by tym samym aplikatorem lub maszyną drukująco-aplikującą aplikować etykiety o różnych rozmiarach, bowiem ich maksymalny rozmiar dobierany jest przed ich zakupem.
- Etykiety naklejane tak za pomocą aplikatorów, jak i urządzeń print&apply mogą być umieszczane na dowolnych powierzchniach, niezależnie od kształtu i materiału z jakich zostały wykonane.
- Ponieważ urządzenia drukująco-aplikujące są wyposażone w zintegrowany moduł drukujący, treść etykiet można dowolnie modyfikować i aktualizować tuż przed aplikacją. Nie ma przeszkód, by druk „tu i teraz” obejmował także etykiety o zmiennej zawartości, np. numer partii, kody kreskowe itp.
- Każde z urządzeń zawieszone jest na uniwersalnych standach montażowych i posiada 3-osiową regulację. Dzięki temu, ustawienie maszyny pod konkretne potrzeby aplikacji jest bardzo proste i szybkie.
- Inną zaletą urządzeń drukująco-aplikujących jest, oprócz elastyczności, możliwość szybkiej reakcji w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynkowe. To opcja praktycznie dowolnej zmiany zawartości (treści) etykiety bezpośrednio przed jej aplikacją na produkt.
Zakup urządzeń typu print&apply nie wymaga ponadto zwiększania zatrudnienia. Za ich wyborem przemawia fakt, że maszyny nie mają przerwy na papierosa, nie męczą się i zawsze pracują z narzuconą im prędkością i tempem. Ich użytkowanie pozwala ponadto na eliminację przypadkowych błędów ludzkich, bądź też działań celowo zmierzających do dezorganizacji pracy. Fizyczne zabezpieczenie produkcji to także brak kontaktu pracownika bezpośrednio z linią produkcyjną.
To jednak prędkość z jaką maszyny potrafią aplikować etykiety stoi najczęściej za ich wyborem. Prędkość, której nie jest w stanie zagwarantować nawet najlepszy pracownik naklejający etykiety wyłącznie przy wykorzystaniu pracy własnych rąk. Mówiąc o prędkości, w zależności od rodzaju zastosowanej maszyny, posługujemy się tak zwaną prędkością „odwijania/podawania” etykiet w przypadku aplikatorów, które naklejają etykiety wcześniej wydrukowane i nie wymagające uaktualniania informacji bezpośrednio przed ich aplikacją na produkt.
W przypadku maszyn drukująco-aplikujących, ze względu na obecność w systemie drukarki, posługujemy się prędkością druku, która w znacznym stopniu determinuje maksymalną wydajność urządzenia. Maksymalne prędkości osiągane przez oferowane maszyny to od 25/min. do 127 m/min. w przypadku aplikatorów oraz wydajność do 200 produktów/minutę przy stosowaniu maszyn drukująco-aplikujących (w zależności od długości etykiety, prędkości produktu itp.) Maksymalne wykorzystanie mocy przerobowych naszych linii produkcyjnych przekłada się oczywiście na oszczędności.
W tym samym czasie jesteśmy bowiem w stanie wyprodukować więcej, wykorzystując pełną moc maszyn. To twarde argumenty przemawiające za odejściem od ręcznej, czy półautomatycznej aplikacji.
(300)